www.hekimhan.com

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Semineri.

20.12.2006 günü  saat 10:30 da Öğretmenevinde Belediye Başkanlarına ve öğretmenlere ,adrese dayalı nüfus kayıt sistemi hakkın da bilgi verildi. İlçe Kaymakamlığı ve Özel İdare Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantıya  Malatya dan gelen Bölge Müdürü Şemsettin Özcan ve Uzman Yardımcı Orçun Aydın da katıldı.

 Kişilerin yerleşim yerlerine göre nüfus bilgilerinin güncel olarak tutulduğu, nüfus hareketlerinin her an izlenebildiği, MERNİS kayıtlarındaki TC Kimlik Numarasına göre kişiler ile ikamet adreslerinin eşleştirildiği bir kayıt sistemi olduğu belirtildi. Türkiye’nin neresinde olursa olsun kişi herhangi bir işe girme durumda ikametgahını belirtmesi gerektiğini ve bu durumda ikametgahını işe gireceği şehir ’e göre  yaptırması gerektiği bildirildi. Kişinin enson ikametgahı nerede gözüküyorsa o kayıdın dikkate alınacağı,  Yanlış beyan durumunda kişilere para cezasından başlayıp hapis cezasına kadar ceza verileceğini ifade eden  Malatya Bölge Müdürü Şemsettin Özcan  2007 yılı Ocak ayından itibaren afiş ilanları ve yerel kanallarda bu konuyla ilgili kamu oyunu bilgilendireceklerini dile getirdi.

****

***

İnternet Cafeler Denetlendi.

İlçe Emniyet Amirliğine bağlı Asayiş polis memurları tarafından ilçedeki bütün İnternet Cafelere ani baskın düzenlendi. İlçe Emniyet Amirliğine bağlı Asayiş polisi  pornografi ve şiddet içerikli sitelere girip girilmediğini ve iş yerlerine ait filtre programı olup olmadığına ilişkininceleme yaptı. İnceleme neticesinde bazı İnternet Cafelerin filtre programı olmadığı ,filtre programı olan Cafelerde ki programlarında yetersiz olduğu görüldü. Cafe sahiplerine filtre programını bir an önce almaları için uyarıda bulundu. Asayiş polisleri aynı zamanda kahvehaneleri de gezerek kimlik kontrolü yaptılar.

***

 ***

              Aerobik Salonun Açıldı...

                           Spor yaparak daha çabuk kilo vermek gibi bir amacınız mı var?  Pek çok kişi spora başlarken formunu korumak ya da daha iyi bir forma sahip olmak ister. Ancak amacınıza uygun egzersiz türünü yapmak yerine bilinçsiz bir şekilde egzersiz programlarını izlemekteyseniz.İlçemizde de artık zayıflama salonu var. İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan kursta 20  katılımcı var.  Antrenörlüğünü  Nuray Gezer yapmakta. Kendisine nasıl kilo verilir diye sorduk aldığımız cevap;“Fazla kiloların çok büyük bir kısmı vücutta depolanmış fazla yağlardır. Doğru bir kilo verme programının hedefi birikmiş yağları yakmak olmalıdır. Vücut kilo seviyesini değiştirirken su atacağı için başlangıçta verilen kilolar, yeme düzeninde yapılmış ani değişiklikler nedeniyle gerçekleşen su kaybından ve vücuttaki sindirilen besin miktarının azalmasından kaynaklanabilir. Bu tür kilo kayıpları gerçek kayıplar olarak görülmemeli, ne kadar yağ atıldığı temel ölçü olmalıdır.

Egzersizin diğer yararları

  • Kalp ve dolaşım sistemi sağlığını olumlu yönde etkiler.

  • Genelde alt vücut kaslarını çalıştırır.

  • Genel kondüsyonu arttırır.

  • Uyku düzenini iyileştirir.

  • Tansiyonu düzenler

  • Depresyon ve psikolojik rahatsızlıklara iyi gelir.” diye belirtti.

***

      HEKİMHAN SAĞLIK OCAĞINDA TADİLAT VE YER DEĞİŞİKLİĞİ

            Hekimhan Sağlık Ocağı tadilatı için düzenlenen ihale sonuçlandı. Bu ihale Malatya Valiliğine 80.000, YTLye mal oldu. Şimdiki sağlık ocağının yanındaki 4 katlı binaya taşınacak olan sağlık ocağı 1 ve 2 katı Sağlık Ocağı bölümleri 3 ve 4 katta anne ve çocuk sağlığına hizmet verecek. Ayrıca Belde ve köylerden gelen vatandaşlardan aldığımız bilgilere göre  Beldelerde pratisyen doktor sıkıntısı olduğu bazı köylerde ise  ebe olmadığından dolayı sıkıntı çekildiği bildirdi. Umarız vatandaşın bu sıkıntıları bir an önce giderilir

***

Ne Olacak Fakirin Kömür yardımı sıkıntısı ?

            Hekimhan Ekspres Gazetesi olarak Belediye Başkanımızı ziyarete gittiğimizde vatandaşlar ve muhtarların kapıda beklediğini gördük. Sayın Mutluya bu kalabalığın nedenini sorduğumuzda

Hekimhan Belediye Başkanı Vahit MUTLU dan aldığımız cevap şöyle :

Belediyeye baş vuran fakirlerin çoğunun ilçemiz sosyal dayanışma vakfından kömür ve gıda yardımı alanlardan oluştuğunu, bu durumun ise bundan önceki yıllarda ilçemize 500 ton kömür yardımı geldiğini 500 kilonun 1000 kişiye verildiğini şimdi ise 550 ton getirildiğini ve 550 kişiye birer ton verildiğini bu nedenle yardım alamayanların Belediyeye baş vurduklarından, ciddi sıkıntılar çekildiğini buna rağmen bizim İlçenin yarısından daha az nüfuslu Kuluncak Kaymakamlığının 800 ton ve Doğanşehir’in 1700 ton getirttiğini bildirdi.

Belediye Başkanımız Vahit Mutlu İlçemizin bu yıl kayısı ve cevizlerini don vurduğundan daha da fakirleştiği halde ilgili ve yetkililere defalarca söylendiğini ancak halkın yakınmalarının ciddiye alınmadığını ifade etti.

            İlçe Kaymakamımız Tülay Baydar’a bu sorunu ilettiğimizde bizim vatandaşlarla herhangi bir sıkıntısı olmadığını kömürü biten vatandaşların başvurularını değerlendirerek 500 kiloya kadar takviye yapıldığını ayrıcaVakıflar yılın 365 günü hizmet üreten birimlerdir. Bu anlamda benzeri yardımlar ayni veya nakdi olarak başvuru halinde sürekli yapılabilmektedir. Bir yardımın bitmesi veya  ihtiyaç içerisinde olanlara yetmemesi  söz konusu olamayacağı gibi Belediye Başkanının da Vakıf Mütevelli Heyetinin bir üyesi yani yetkili kişi olması dolayısıyla   katkı ve önerilerini Vakıf Mütevelli Heyeti toplantılarında paylaşması halinde daha yararlı sonuçlara ulaşılacağını belirtti.

Haber : Cahid Çavdar

(Yönetici Notu: Kurumlar arasında işbirliği Hekimhan Halkı için olmazsa olmazlardandır.Tüm yöneticilerimizi İlçemize hizmet ettikleri sürece seviyoruz ve kavga istemiyoruz.Yardıma muhtaçların az , yardım sevenlerin çok olması dileğiyle)

www.hekimhan.com

www.hekimhan.org

www.hekimhanhaber.com