www.hekimhan.com

BAŞKANDAN DUYARLI MEKTUP


Malatya’nın Hekimhan İlçesi Hasançelebi Beldesinde civar köylerden Hasançelebiye gelerek zor şartlarda eğitimlerini sürdürmeye çalışan öğrencilerin öğlen yemeği sıkıntıları bir mektupla giderildi. Hasançelebi Belediye Başkanının önerisi ve Kaymakamlığımızın desteği ile başlatılan çalışmayla 60 öğrenci her gün üç kap sıcak yemeğe kavuşturuldu.

 

Kasaba Belediye Başkanı Mehmet Şerif Yıldırım, çevre köylerden kasabadaki okula öğrenim için gelen çocukların sorununu gördü, sonra oturup kaleme sarıldı, ve "ilgililere", hemşehrilere bir mektup gönderdi. Bu "sıcak" mektup hemen karşılığını buldu ve sorun çözüldü.
            İşte O Mektup;

                                   BİR ÖĞRENCİ DOYURABİLİRMİSİNİZ ?
 " Kasabamız İlköğretim Okulu Öğrencilerinin yarıya yakın bir bölümü civar köylerden gelerek, zor şartlarda eğitimlerini sürdürmeye çalışmaktadırlar. Zor şartlarda dedim; doğrudur, çünkü:

Sabah uyandığında başlar sıkıntı, yatıncaya kadar sürer. Okula yetişmek için erken kalkmak zorundadır. Köyünden Hasançelebi’ye gelecektir. Taşımalı eğitimlerde Devlet öğrenciye servis kiralar, öğlen yemeğini de verir. Ama Hasançelebi bu statüye alınmadığından yıllardır bu uygulanmaz, serviste yoktur, yemekte yoktur.

O minicik ayakları ile ya, kilometrelerce yaya gelecek, gelirken öğlen yiyeceğini de beraber getirecektir. Veya, okul servisi ve lokanta ücreti; her ikisi için de para ödeyeceklerdir. Ailenin her ikisini birden karşılamaya gücü yetmemektedir Çünkü; bu yıl köylünün mahsulü de yoktur. O nedenle sadece servise gücü yetmektedir. Yemekse; çocuk ne bulursa o.

Şimdi sizinle minicik bir İlköğretim Okulu öğrencisinin her gün yaşadığı, ama bizim bu güne kadar göremediğimiz bir sorunu paylaşmak istiyorum.Okuyacağınız bir masaldan alıntı değildir. Karşılaştığım ve beni derinden yaralayan sosyal bir gerçeğin ta kendisidir.

Yağmurlu bir günde, şemsiyemin altında, öğlen yemeği için evime giderken; Belediyemize ait kamyonun damperi altında, bir küçük kız öğrenci gördüm.

- Ne Yapıyorsun Orada? Diye sordum. Küçük öğrenci kız cevap veremedi. Elinde bir şey saklıyordu. Hırsızlık mı yapıyor diye şüphelenirken, minicik eline sığdıramadığı ve saklamaya çalıştığının, evinden getirdiği yufka ekmeğin arasına, manavdan alarak koyduğu kocaman bir havuç olduğunu fark ettim.

"Vallaha bir şey yapmıyorum başkan amca! yağmur yağıyordu da, kamyonun altına onun için girdim" derken bile elindeki dürmecini saklamaya çalışıyordu
.

Her gün yaşanan bu ve buna benzer şeyler olduğunu, kiminin duvar dibinde ,kiminin bakkal dükkanında , kiminin fırından aldığı bir ekmek ile karnını doyurmaya çalıştığını o kız öğrenciyi gördükten sonra fark edebildim. Evime gittim. Biraz önce gördüğüm öğrenci ile aynı yaşta olan ve aynı okulda okuyan oğlum, yanan sobanın yanında önündeki sıcak yemeğini beğenmiyordu. O gün hiç uyuyamadım. Sonrasında; Okul idaresi, Kaymakam hanım ve bir kısım veli ile görüşmelerimiz oldu. Bu durumda köyden gelen 60 öğrencimize, her öğlen sıcak yemek vermek üzere çalışma başlattık. Belediyemize ait bir salonu yemek salonu olarak düzenledik. Masa ve sandalye ile gerekli yemek malzemelerini aldık.

Öğretmen evi ve Hasançelebi'de bir lokanta ile görüşerek her öğlen 3 çeşit sıcak yemek karşılığını 2.5 YTL. olarak anlaştık. Bir öğrencinin ayda 22 gün yemek yiyeceğinden hesapla okulun açık olacağı 5 aylık sürede, bir öğrencinin yemek parası toplamı 250.00 YTL tutmaktadır. Kısacası; bir öğrenci doyurmak için yıllık 250.00 YTL yemek parası ihtiyacımız bulunmaktadır. Kaymakamlığımız vakıf olarak üslendiği parayla 25 öğrenci doyurabileceğiz.

Öğrencilerimiz arasında farklı duygular yaşatmamak için, birini birinden ayırmadan bu hizmeti tümüne sunmak istiyor, ve size “ bir öğrenci de siz doyurabilir misiniz? “ diyoruz.

Cevabınız evet ise lütfen bizimle irtibata geçiniz.


Selam ve Saygılarımla

Mehmet Şerif YILDIRIM

Hasançelebi Belediye Başkanı
İrtibat Telefon No :

İlköğretim Okulu Müdürlüğü 0 422 743 65 80 ( 0 536 576 37 14 )

Belediye Başkanlığı 0 422 743 65 16 ( 0 532 612 20 06 )."

 

Hasançelebi, devletin "taşımalı eğitim" sisteminde olmadığından, köylerden kendi olanaklarıyla kasabaya okumaya gelen ve sayıları 60' bulan öğrencilere, "sistem dışı" oldukları için "devlet desteği" kapsamında sıcak yemek de verilememektedir. Sorun önemli, çözüm acil gereklidir. Hemen ilçenin Kaymakam hanımıyla görüşür.. İlk girişimler yapılır.

 

Belediye Başkanı Yıldırım, "o güzel insanlara" şu sözlerle teşekkür etti:
Civar köylerden Hasançelebiye gelerek zor şartlarda eğitimlerini sürdürmeye çalışan öğrencilerin öğlen yemeği sıkıntıları bir mektupla giderildi. Hasançelebi Belediye Başkanının önerisi ve Kaymakamlığımızın desteği ile başlatılan çalışmayla 60 öğrenci her gün üç kap sıcak yemeğe kavuşturuldu.

 

"Yaratılanların en kutsalı olan insanın en değerli varlığı kendi çocuğudur, ona iyi bir gelecek hazırlamanın temel şartı sağlıklı bir yaşam için gerekli olan düzenli beslenme ve iyi bir eğitimdir. Ancak; her yerde ve her zaman çeşitli nedenlerle bu imkanları bulamaya biliyor. Mektubumda belirttiğim gibi bu konuya duyarsız kalamazdık, o nedenle Sayın Kaymakamımızın da görüş ve desteklerini alarak mektubu kaleme alıp yardımcı olacaklarına inandığım kişilere konuyu taşıdım. Mektubu okuyanların ilk ve ortak tepkileri “ bir kişi çok az, başka ne yapabiliriz” oldu. Ama bizim amacımız sorunu paylaşmaktı ve bir kişiyle değil çok kişi ile başarmanın daha da anlamlı olacağı yönündeydi. Bu yönü ile büyük miktarları kabul etmedik.

Aracılığınızla, sundukları katkıları nedeni ile o güzel insanlara; başta sayın Kaymakamımız Tülay BAYDAR hanımefendi olmak üzere, Sayın F.Mevlüt Aslanoğlu’na, Sayın Süleyman SARIBAŞ’a, Sayın Prof.Dr. F.Cahit TANYEL’e, Sayın Erdal MUTLU’ya, Sayın İhsan YILMAZ’a , Sayın İsmail DEMİR’e, Sayın Şahin GÜLER’e ve yeterli yarıdmı temin etmemiz nedeni ile, yardım etme isteklerini kabul edemediğimiz duyarlı insanlara yürekten teşekkürlerimizi sunuyoruz."

 

İlçe kaymakamımız Tülay Baydar açıklamasında şunları söyledi; “Keşke imkânlarımız fazla olsa da bizde insanların her türlü sorunlarına karşılık verebilsek. Her şeyden önce duyarlı bir başkan, beldesine sahip çıkan değerlerine sahip çıkan bir idareci...

Belediye başkanımız güzel bir yer tahsis etmiş. Bizde orada öğrencilerle beraber yemek yedik; çok da memnun olduk.

Eğer yardım yapmaya gönüllü olarak insanlar kabul etmeseydi biz de  bize düşen sorumluluğun fazlasını da kabullenecektik.

Gerçekten özverili insanların olduğunu görmek güzel bir şey.

Yardım yapılması gerektiğinde biz her zaman vatandaşımızın yanındayız.” diye belirtti

 

Sayın Belediye Başkanımıza ve Sayın Kaymakamımıza teşekkür ederiz.İyiki varsınız.

www.hekimhan.com

www.hekimhan.org

www.hekimhanhaber.com