www.hekimhan.com

 

                       Yıllar evvel hekimhan.com sayfamızda hemşehrimiz Prof. Dr Cafer Özkul ile ilgili  haberi  ana sayfamda duyurmuştum. ( AVRUPADA BİR TÜRK REKTÖR )Ardından  sayın hemşehrimiz sitemize mesaj ve fotoğraflarını göndererek tüm hemşehrilerimize selam ve sevgilerini göndermişti.(Mesaj)

                           5 yıl sonra  azmin ve başarının sonucu meyvelerini vermiş, sayın hemşehrimiz Rektör olmuştur.Sayın hemşehrimiz  ile gurur duyuyor, yeni görevinde başarılar diliyoruz.                                       Vedat SOĞUKPINAR

ÖZGEÇMİŞ

Cafer Özkul'un öz geçmişi

01/03/01951 Malatya - Hekimhan- Kocaözu kasabasında doğdu.

Orta ve lise öğrenimini Devlet Parasız yatılı sınavını kazanarak Gaziantep Lisesinde okudu.

1969-1970 öğretim yılı Liseler arası bilgi yarışmasında 3 arkadaşı ile birlikte birinci oldu.

Etibank burslu öğrencisi olarak 1970 yılında Fransa'ya geldi. Besançon da dil eğitimi gördükten sonra Paris'te Yüksek öğrenimini tamamlayıp Haziran 1976 da Elektrik Mühendisi oldu.

1976 yılında Rouen Üniversitesine master yapmak için geldi.

1980 Fizik doktoru, 1988 de Doçent  ,1991 Profesör oldu. 1997 de birinci sınıf profesörlüğe yükseldi. 2005 de Profesor ( Classe exceptionnelle) ( Türkiye'deki karşılığı Ordinaryüs Profesör) oldu.

Optik Bilimsel araştırmalarının ( Lazer ve Hologram,  135 bilimsel yayini var)  yanında idarecilikte yaptı.

1999-2002    Bilimsel araştırmalardan sorumlu Rektör Yardımcısı

2003 den bu yana Fen Fakültesi Dekanı olan hemşehrimiz, Rektörlük görevine  11 Haziranda başlayacak.

25 bin öğrencisi, 1800 öğretim üyesi ve personeli bulunan, 7 fakülte ve 15 yüksek okuldan oluşan üniversiteyi artık 5 yıl boyunca Prof. Özkul  yönetecek

Öte yandan  Prof. Dr. Özkul'un eşi Nehir Çağlayan Özkul da bir akademisyen. ODTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü mezunu olan Nehir Çağlayan Özkul, Fransa'da Yüksek Tekniker Okulu'nda bilgisayar ve elektronik öğretmeni olarak görev yapıyor

Sayın hemşehrimizin başarı haberi  tüm ulusal basın-yayın organlarında yayınlanmıştır.

Sabah Gazetesi

Hiç dil bilmeden gitti rektör oldu

İDİL DEMİREL

Lise Fransızcası ile gittiği ülkede Rouen Üniversitesi'ne oy çoğunluğuyla rektör seçilen Malatyalı Cafer Özkul "Türk olduğum için kimse önümü kesmeye çalışmadı" dedi..

Fransa'nın seçkin yüksek öğretim kurumlarından Rouen Ünivesitesi'nin yeni seçilen Türk rektörü Prof. Dr. Cafer Özkul, SABAH'a konuştu. 1951'de Malatya'nın Hekimhan ilçesi Kocaözü köyünde doğan Özkul'un hayatı tam bir başarı hikâyesi... Orta ve lise eğitimini devlet parasız yatılı sınavını kazanarak Gaziantep Lisesi'nde tamamlayan Özkul, Fransa'ya 1970'de Etibank bursuyla gitti. Besançon kentinde dil eğitimi alan Özkul, ardından Paris'te yüksek öğrenim gördü ve 1976'da elektrik mühendisi olarak mezun oldu. Aynı yıl Rouen Üniversitesi'ne ilk adımını atan Özkul, mastır eğitimine başladı. 1980'de fizik doktoru oldu ve akademik kariyerinde hızla tırmanarak, 2005'te "ordinaryus profesör" oldu. Prof. Dr. Özkul, 2003'ten beri aynı üniversitenin Fen Fakültesi Dekanlığı'nı yapıyordu.

HACETTEPE İLE BAĞLANTI KURDU
Fransa'nın ilk Türk rektörü Cafer Özkul, "1969- 1970 öğretim yılında liselerarası bilgi yarışmasında, üç arkadaşımla birinci oldum. Fransa'ya Fransızca bilmeden geldim. Yani lisede gördüğümüz Fransızca'yla... Bir yıl Fransızca eğitim aldım. 1976'da mühendis olarak mezun oldum" dedi. "Rektör seçimleri sırasında kimse, Türk olduğum için önümü kesmeye çalışmadı" diyen Özkul, "Zaten bu tarz bir tepki olsaydı bu kadar büyük farkla seçilmezdim. Tecrübem sayesinde seçildiğimi düşünüyorum" diye konuştu. Prof. Dr. Özkul, Rouen Ünivesitesi'nde 50 Türk öğrenci bulunduğunu söyledi. Özkul, iki ya da üçünün dışında diğerlerinin aileleri burada yaşıyor olmasına rağmen daha çok içlerine kapanık olduğunu söyledi. Şangay Fen ve Teknoloji Üniversitesi'ye anlaşma yaptıklarını; oradaki öğrencilerin ilk yıl Fransızca öğrendiklerini, ikinci ve üçüncü yıllarda Fransızca ve Çince derslere devam ettiklerini söyleyen Özkul, "Son senede ise bizim üniversitemizde eğitim görüyorlar. Benzer bir anlaşma niye Türk okullarıyla yapılmasın ki" dedi. Hacettepe ve İstanbul üniversiteleriyle bağlantılar kurduklarının altını çizen Özkul, "Bunları daha da geliştirmeyi planlıyoruz. Erasmus öğrenci değişim programlarını geliştireceğiz" diye konuştu.

Vatan Gazetesi

Cafer Özkul 1951 yılında, Malatya’nın Hekimhan ilçesinin Kocaözü kasabasında yoksul bir çocuk olarak dünyaya geldi. Ancak zekası ve çalışkanlığı hemen fark edildi. Devlet Parasız Yatılı Okul Sınavı’nı kazanarak girdiği Gaziantep Lisesi’nde okurken, Liselerarası Bilgi Yarışması’nda Türkiye birincisi oldu. Etibank bursuyla 18 yaşında Fransa’ya gitti. Paris’te Endüstriyel Elektrik ve Mekanik Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Ardından Rouen Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı ve burada öğretim üyesi olarak kaldı; doçent ve profesör oldu. Şimdi ise görev yaptığı üniversitenin rektörlük seçimlerini kazanarak yurtdışında rektör olan ilk Türk ünvanını elde etti. Evli ve 3 çocuk babası olan Cafer Özkul’un elektrik mühendisi eşi Nehir Özkul de Rouen Yüksek Tekniker Okulu’nda bilgisayar ve elektronik öğretmeni olarak çalışıyor.

1970 yılında Fransa’ya gelen Cafer Özkul rektörlüğe en fazla oyu alarak seçildiğini söyledi: “Üniversitenin seçici kurulu 138 kişiden oluşuyor. Rektör olabilmek için yüzde 50’yi geçmeniz gerekiyor. Geçilmediği takdirde 3 tur oylama yapılıyor. Ben ilk turda 80 oy alarak seçildim, ikinci ve 3. tura gerek kalmadı. İkinci olan aday 27, üçüncü sıradaki ise 19 oy aldı. 6 kişi geçersiz oy attı, 6 kişi de oylamaya katılmadı.”

HABE:Öge DEMİRKAN

www.hekimhan.com

www.hekimhan.org

www.hekimhanhaber.com