www.hekimhan.com

HOŞ GELDİN KOLİN

               Artık Hekimhan Madenleri İlçemizde faaliyet gösterecek. Kolin şirketine bağlı olarak Hekimhan Madencilik İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi adı altında işlemleri yapılan ve Haziran ayına kadar tüm hazırlıkların biteceğini bildiren Genel Müdür Zekai Seyhan; “Cevherin Hekimhan da işlenecek bunun için karakısık mevkiindeki yol da asfalt çalışması yapılarak aradaki mesafeyi 9 Km. düşürüleceğiz, bunun için gerekli izinler alındı ve tüm hazırlık çalışmalarına başladık. İstasyon caddesinde bulunan binayı OYAK’dan satın aldı. Bu binada hizmet vereceğiz. Hekimhan dan işçi alımlarının ise taşeron şirketler tarafından yapılacağını.” bildirdi.                                                                                                

              Adı Madenle anılan İlçemizde, madenin hikayesi çok eskidir. Ancak bu güne kadar Hekimhan coğrafyasında Maden İşletmeciliği yapmaya gelenler, sıfır denecek yatırımla ve Hekimhan’a kazma-kürek dahi getirmeden madende çalıştırdıkları işçilere ait kazma , kürek, el arabası ve katırları ile maden üretimi yaparak; şahısken şirket olmuşlar ve servetlerine servet katmışlardır.

        Hatta bazıları, madenden kazandıklarını markete yatırmışlardır. Bu günkü servetlerinin kaynağı olan  şirketlerine aile fertlerini Hekimhan’dan daha önde tutarak şirketlerinin önüne Hekimhan adını dahi vermemişlerdir.

        Yıllar sonra devletleştirilen Deveci Madenleri TDÇİ Hekimhan Madenleri Müessesesi Müdürlüğü adı altında Hekimhan’a iş ve aş olmuş ve daha sonra bu işletmenin adı da Divriği’ye bağlanması sonucunda değiştirilmiş ve DİV-HAN  olmuştu.

       Div-Han kapatıldı, Deveci kaderine terk edilirken Hekimhan’ın kuru ekmeği de elinden alındı. Bazılarının anlamakta zorlandıkları ve madenlerin tekrar çalıştırılması için verilen mücadelenin, bundan bir şey çıkmaz uğultularının hat safhada olduğu bir günde, Hekimhan Öğretmen evinde Kaymakamımız Tülay Baydar hanımefendinin öncülüğünde yapılan bir toplantıda Hasançelebi Belediye Başkanının Deveci madenlerinin bir an önce işletmeye açılması için birlikte mücadele önerisi tüm Hekimhan Kamuoyu ve Muhtarlarının imza destekleri ve konunun  hükümetimizce de olumlu değerlendirmesi ile Deveci Maden ocağının işletme hakkı 21 Milyon 500 Bin dolar nakit paraya KOLİN İNŞAAT AŞ. ye satıldı.

       Geldik bu güne; Hoş geldin Kolin, Hekimhan’ımıza. İlk icraatınızda bizleri mutlu ettiniz. Yıllardır yapılmayanı yaptınız. Gurubunuzda bir ilkle kurduğunuz şirketinize HEKİMHAN MADENCİLİK İTHALAT İHRACAT VE TİCARET AŞ. İsmini vererek Hekimhan’a vermiş olduğunuz önemi gösterdiniz.

      Yeni şirketiniz ve işiniz hayırlı ve uğurlu olsun. Hekimhan coğrafyasında yapacağınız yatırımları duymakla çok daha da mutlu olduk, hele de yılların maden otoritesi  Sayın Zekai SEYHAN beyin bu projenin başında olmasının beraberinde büyük başarıları getireceğini ve Hekimhan coğrafyasında yaşayan herkese etkisinin olacağına yürekten inanıyor, her zaman yanınızda ve desteğiniz olma sözümüzle;

      Hekimhan’ımıza hoş geldiniz diyoruz.                                                         

                                                                                              Haber : Y.Cahid Çavdar

 

www.hekimhan.com

www.hekimhan.org

www.hekimhanhaber.com