www.hekimhan.com

Hekimhan Kaymakamı Tülay BAYDAR ile Röportaj

Hekimhan.com : Tülay BAYDAR kimdir?

   Hekimhan Kaymakamı Tülay BAYDAR :1978 yılında Ağrı ilinin Tutak ilçesinde doğdum. İlk öğretimimim Tutak da orta öğrenimimi Sincan da tamamladım. 1998 yılında Gazi Üniv. İ.İ.BF Kamu Yönetimi bölümünü bitirdim. 2000 yılında mülki idare amirliği mesleğine kaymakam adayı olarak başladım. yaklaşık 3 yıl süren bir eğitim kapsamında vekalet ve 6 aylık yurtdışı dil eğitimine, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinde kamu diplomasisi kursuna ve akabinde kaymakamlık kursuna katıldım. Sırasıyla Isparta Yenişar bademli, Erzurum Köprüköy kaymakamlığı görevlerini yürüttüm. 2004 yılında Ankara Üniv. SBF Yönetim Bilimleri alanında yüksek lisans yaptım ve tez konumla alakalı makale çalışmalarım yayınlandı. 2005 yılından itibaren de Malatya Hekimhan kaymakamlığı görevini yürütmekteyim.

Hekimhan.com : Hekimhan da Kaymakam olmak nasıl bir duygu?

 

Hekimhan Kaymakamı Tülay BAYDAR : Hekimhan sahip olduğu kültürel birikimi, insanlarının çağdaşlığı ve en önemlisi misafirperverliği nedeniyle pek çok meslektaşımın görev yapmak isteyeceği nitelikte ender yerlerden birisi hiç şüphesiz. Dolayısıyla benim açımdan da mutlaka büyük bir mutluluk.

 

Hekimhan.com : Hekimhan Kaymakamlığına atandığınızda hissettiğiniz duygular nelerdi ve şu anki duygularınız nelerdir?

 

Hekimhan Kaymakamı Tülay BAYDAR :Hekimhan ilçesine tayinimin çıktığını öğrendiğimde ve görev başladığım günlerde tabii ki büyük ölçüde merak içerisindeydim. Kaymakamlık mesleği doğası itibariyle bizleri taşrada ve Anadolu da görev yapma fikrine alıştırdığımdan bu anlamda ilçelerden önemli beklentiler içerisine girmeyiz. Fakat tanıma aşamasını geçtikten sonra artık sizde o ilçenin bir sakini olmaya başladığında hedeflerinizi hayata geçirebilmeniz, insanların sizi benimsemeleri ve bu anlamda ilgileri çok önemlidir. Bu bağlamda Hekimhan da çalışmak benim için çok önemli bir kazanımdır diye düşünüyorum.

Hekimhan.com : İlçemizin genel sorunlarını anlatır mısınız?

 

Hekimhan Kaymakamı Tülay BAYDAR :Hekimhan bir maden şehri ve bu doğrultuda var olan tesislerin kapatılması ile bir duraklama dönemine girmiş bu nedenle de işsizlik en önemli sorun.. bunun dışında insanlarımız tarım sektöründe çalışmalarına rağmen üretim tarzları modern bir tarım anlayışına dayanmamakta ve bu da kişi başına düşen geliri daha da azaltmakta. Ekonomik gerileme Hekimhan ın en temel sorunu. bunun yanı sıra ilçe merkezinde içme suyu gerçekten önemli bir sorun alanı teşkil etmekte nitekim yazın bu sorunu bizzat yaşam durumumuz oldu. Bu noktada mutlaka kesin ve kapsamlı çözümün  bulunması gerekir.

Hekimhan.com : Köylere yönelik yaptığınız diğer çalışmalar olacak mı?

 

Hekimhan Kaymakamı Tülay BAYDAR :Elbette köy altyapısını tamamlamak yolunda 2006 yılı son derece başarılı geçti. Ancak sorunlar sadece altyapı değil üstyapıya sosyal ve ekonomik hayat da ilişkin. Bu kapsamda Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız tarafından yapılan ve Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu Genel Sekreterliğince kabul edilen İlçe Gençlik ve Eğitim Merkezi Projemiz kapsamında 11 köyümüze yönelik olarak tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde bilinçlendirme çalışmaları yapıldı keza bu çalışmanın devamı olarak Avrupa Birliği Hibe Fonlarında yaralanmak amacıyla hazırlanan ve geçtiğimiz hafta sözleşmesini imzaladığım Çiftçi Gençleri Eğitim Merkezi Projesi ile bu eğitim çalışmalarımız devam edecek. Yine Vakfımızca hazırlanarak uygulamaya konulan Güzelyurt Beldesi ağaçlandırma projesi ile hem 20 kişiye geçici istihdam sağlanmış hem de yaklaşık 28 bin ağaç dikilmiş oldu. Kaymakamlığımızca hazırlanan İl özel idaresince finanse edilecek ve İlçe Tarım Müdürlüğümüzün kontrolünde Hekimhan Cevizini tanıtma ve tescil amaçlı projemizde hayata geçirilmiştir. Bu proje 5 yıllık bir süre sonunda Hekimhan Cevizini fidan olarak üretip tescilini yapmış, tanıtmış  ve yöreye bu anlamada ekonomik bir girdiyi ve alternatif bir ürünü de kazandırmış olacak. Bu çalışmaların dışında köylerimizde yaygın eğitim kapsamında farklı kurslar açarak Halk Eğitim Çalışmalarını da hızlandırmış olacağız. Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfımızın önümüzdeki yıllar itbariyle gerek köyler ve gerekse ilçe merkezinde bu anlamda projeler hazırlama ve uygulama  kapasitesini artırması ve ekonomik yapıya katkı sağlaması mümkün olacaktır.

 

Hekimhan.com : 2006- 2007 Öğretim Yılında Projeleriniz Nelerdir? 

Hekimhan Kaymakamı Tülay BAYDAR :Eğitim hiç şüphesiz çok yönlü ve meşakkatli bir süreç. Öncelikle Eğitim de fiziki altyapıdan kaynaklanan eksikliklerin giderilmesi öncelikli hedefimiz. Bu kapsamda 2006 yılı itibariyle tüm okullarımızın tadilat, tamiratlarını tamamlama yolunda büyük bir çaba sarf ettik ve önemli bir aşama kaydettik. Tüm okullarımızda belirli periyotlarla yöneticilerin, okul aile birliği başkanlarının ve öğretmenlerin katılımıyla toplantılar düzenliyoruz. Bu toplantılarda eksiklerimiz görmek, sorunları paylaşmak ve çözüm üretmek önemli. Toplantıların akabinde öncelikle velilere yönelik eğitim ve veli çocuk ilişkilerini hedef alacak seminerler düzenlenecek. Bunun yanı sıra okullarımızın kaynaşması ve öğrencilerin hem kişisel becerilerinin artması hem de özgüvenlerinin oluşması için çeşitli sportif, kültürel etkinlikler düzenlenecek.  Nitekim bu amaçla çocuk ve gençlerimizin hizmetine sunulan ve sürekli kendini yenileyen Gençlik Merkezimizde çalışmalarına yoğun bir şekilde devam edecek. Keza yeterli sayıya ulaşmamız halinde okul öncesi eğitimde oranı artırmak da son derece önem arz etmektedir.

Hekimhan.com : Neler okuyorsunuz?

Hekimhan Kaymakamı Tülay BAYDAR :Çoğunlukla tarih ve  psikoloji ağırlıklı ancak siyasi tarih içerikli yayınlara da ilgim çok.

 

   Hekimhan.com : Kaymakam Hanım, değerli zamanınızı ayırarak, hekimhan.com ve Hekimhan Ekspres Gazetesi olarak sorularımızı cevapladığınız için size teşekkür ederim.

 

Hekimhan Kaymakamı Tülay BAYDAR :Bende öncelikle gösterdiğiz gayrete ve meslek etiğine uygun duruşu nedeniyle Hekimhan Expres ve Hekimhan. com a ve çalışanlarına teşekkür ediyor, yayın hayatında başarılar diliyorum.

                         Röportaj : Y.Cahid ÇAVDAR

 

ATATÜRK' ÜN 125. DOĞUM YILDÖNÜMÜ ANISINA DÜZENLENEN KONFERANS

14.12.2006 tarihinde saat 14:00 de Gençlik Merkezi Salonunda, Atatürkçü Düşünce Derneğinin düzenlediği konferansa konuşmacı olarak İnönü Üniversitesi  İ.İ.B.F. Dekan Yardımcısı Yrd. Doç.Dr. Hasan Hüseyin Doğan katıldı.

“Cumhuriyetin Kazanımları” konulu konferansa Hekimhan Belediye Başkanı Vahit Mutlu, Hasançelebi Belediye Başkanı Mehmet Şerif Yıldırım, Güzelyurt Belediye Başkanı Aliseydi Millioğulları, Daire Amirleri ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış konuşmasını Atatürkçü Düşünce Derneği başkanı Demir Bulgurcu yaptı.

Konuşmasında : “Atatürk’ü sevmek, onu tanımak ve anlamakla olur. Anlamak için de onun düşüncelerini, hayat görüşünü, kişiliğinin belirgin özelliklerini, ilkelerini ve devrimlerini bilmek gerekir. Aynı şekilde, Cumhuriyetin değerini anlamak için, onun ne şartlarda, nelere rağmen ve ne pahasına kurulduğunu bilmek gerekir. Öyle ki, Cumhuriyet tarihini öğrendikten ve devrimlerin öncesini, amaçlarını ve getirdiklerini değerlendirdikten sonra, Türkiye’nin parçalanması için içerde ve de dışarıda sahnelenen oyunlara, Türkiye’nin çıkarlarına karşı girişilen planlara karşı hiçbir Türk’ün seyirci olacağı düşünülemez” dedi.

KUPALAR SAHİPLERİNİ BULDU..

Danone’nin ‘Gülümseyen Gelecek’ sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında 7.’sini düzenlediği Milli Eğitim Bakanlığı Danone Küçükler Futbol Türkiye Birinciliği, için Hekimhanda düzenlenen turnuva sonuçlanmış ama Kaymakamımız Tülay Baydar izinde oldu için kupalar verilmemişti. İzinden döner dönmez Kaymakamımız Okul denetimleri sırasında Sakarya İlköğretim, Atatürk İlköğretim ve 75 Yıl YİBO  okullarına Kupalarını ve formalarını verirken çocukların heyecanı gözden kaçmadı. Kupalarını alan öğrenciler okullarında sevinç turu atarak arkadaşlarıyla paylaştılar.

Öğrencilerimize Malatya da ki turnuvada başarılar diliyoruz.

                                                                            Haber : Erol Arı

Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı üye seçimleri yapıldı.

            15.12.2006 tarihinde saat 09:00 Gençlik Merkezi Salonunda yapıldı. Seçime geçilmeden önce İlçe Kaymakamımız Tülay Baydar yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Kurban derilerini toplama yetkisine sahip tek kuruluş olan Türk Hava Kurumu kurban derilerinin yüzde 40'ını alırken kalan kısmı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Kızılay ve Diyanet Vakfı ile paylaştığını belirtti. Bu nedenle Köy ve Mahalle muhtarlarına halkı bilinçlendirilmesini ve kurban derileri için halkın 155  jandarmayı aramaları için bilgi verilmesini belirtikten sonra Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfına Üyelik seçimlerine geçildi. Köy Muhtarlıklarında Selimli Köyü Muhtarı Kazanırken Mahalle Muhtarlığınıda Taşbaşı mahallesi Muhtarı kazandı.

Avrupa Hekimhanlılar Derneği’nin Basın Açıklaması

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan Hekimhanlılar olarak, 2 Aralık 2006 Cumartesi günü Almanya’nın Rödermark şehrinde düzenlediğimiz “Hekimhanlılar Gecesi’nde” biraraya geldik.

 Etkinliğin amacına uygun olarak, Avrupa’da ve dünyanın dört bir yanından yaşayan Hekimhanlıları kucaklayacak bir dernek kurduk. 82 kurucu üye ile yola çıkan Avrupa Hekimhanlılar Derneği’nin iki önemli amacı var:

 Birincisi, belki de en önemlisi Avrupa’nın değişik ülkelerinde yaşayan Hekimhanlıları bir araya getirmek ve aralarındaki sosyal bağları güçlendirmek. Hayatı paylaşmak ve kültürel değerlerimizi yaşatmak. Birbirimize sahip çıkmak ve dayanışma içerisinde karşılıklı güven vermek.

 Yeni nesil gençlerimizin kültürel değerlerimiz etrafında birbirleri ile kaynaşmalarına ve

aynı zamanda evrensel değerleri de özümseyerek birer dünya insanı olarak yetişmelerine olanak sağlamak.

 İkinci amacı ise terkedip geldiğimiz ama bir türlü hatıralarımızdan silemediğimiz ana-baba toprağına vefa borcumuzu ödemek..

 Memleketin kaderinin değişmesi için yapılmasını istediğimiz ama tek başımıza yapamadığımız işleri biraraya gelerek yapabilmenin olabilirliğini araştırmak.

 Öncelikle dünyanın dört bir yanına dağılmış Hekimhanlıların toplumsal gücünü, sonra düşünce gücünü ve belli bir süre sonra da ekonomik gücünü biraraya getirerek memleketin kalkınmasına karınca kararınca katkı sunmak.

 Hekimhanlı ve Maltyalı sanatçılardan Alev Özdemir, Haydar Canan, Grup Mozaik (Yusuf Güvercin, Müslüm Akbaba, Kamber Çakmak, Hüseyin Çiçek) ve Grup Tomur’un (Tamer Çavuş, Haydar Çavuş, Zeki Ercan, Bayram Yağmur) sahne aldığı gece oldukça canlı ve samimi bir atmosferde geçti.

 Yaklaşık 650 – 700 hemşerimizin katıldığı etkinliğe Türkiye’den Adalet Eski Bakanlarından Sayın Seyfi Oktay, Malatya Milletvekilleri Sayın Süleyman Sarıbaş ve Sayın Mevlüt Aslanoğlu ile Hekimhan Belediye Başkanı Sayın Vahit Mutlu katıldılar.

Türkiye’den ve Avrupa’nın çeşitli şehirlerinden kilometrelerce yol katederek gecemize katılan hemşerilerimize bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Aramızda olmak isteyip de çeşitli nedenlerle katılamayan hemşerilerimizden bir an önce üye olup gücümüze güç katmalarını önemle rica ediyoruz.

Hemşerilerimizin beğenisini kazanan bu kadar güzel bir etkinliğin hazırlanmasında emeği geçen herkesi ama özellikle Türk mutfağının en seçkin yemeklerini ustaca sergileyen hanımları yürekten kutluyoruz.

Avrupa Hekimhanlılar Derneği

Yönetim Kurulu

Derneğimizin yönetim ve denetim kurulları aşağıdaki şekilde oluşmuştur.

Yönetim Kurulu

Başkan:                     Ali Ercan

Başkan yardımcısı:   Aliseydi Konakçı

Başkan yardımcısı:   İsmet Deniz

Sayman:                    Ertuğrul Kurtoğlu

Yazman:                     Şafak Konakçı

Asıl üye:                     Rıza Çelik

Asıl üye:                     Tamer Çavuş

Asıl üye:                     Ali Ekber Kangallı

Asıl üye:                     Selahattin Karademir

Yedek üye:                Mustafa Kurtoğlu

Yedek üye:                Ahmet Demirtaş

Yedek üye:                Turan Parmaksız

Denetim Kurulu

Başkan:                     Fehmi Erdem

Asıl üye:                     Rıza Aygül

Asıl üye:                     Ali Aslan

 

Yedek üye:                Hüseyin Çavuş

Yedek üye:                Aziz Ağca

Açıklamalar

Seyfi Oktay

Adalet eski bakanlarından Seyfi Oktay “Demokratik kitle örgütleri toplumun vazgeçilmez unsurlarındandır. Bu örgütler aynı zamanda birer demokratik terbiye ve eğitim merkezidirler. Hemşerilerimi bu güzel girişimlerinden dolayı yürekten kutluyorum.” dedi.

Süleyman Sarıbaş

Malatya Milletvekili Süleyman Sarıbaş “Avrupa’daki Hekimhanlıların biraraya gelerek örgütlü bir güç olusturmasını çok önemsiyorum. Hekimhan, Türkiye’deki kültürel mozaiği en iyi yansıtan ilçelerdendir. Bu yansımanın Avrupalı hemşerilerimiz arasında daha bir gelişmiş olmasını görmek çok sevindirici” dedi.

Mevlüt Aslanoğlu

Geceye katılan Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu “Demokratik kitle örgütleri toplumun altyapısını oluştururlar. Oldukça güzel bir birliktelik yaratmışsınız. Emeği geçen hemşerilerimi kutluyorum. Her zaman yanınızdayım, emrinizdeyim” dedi.

Vahit Mutlu

Belediye Başkanı Vahit Mutlu “Hem Türk-Alman Dostluk Derneği’nin hem de yeni kurulan Avrupa Hekimhanlılar Derneği’nin ilçemize yönelik çalışmalarından büyük memnuniyet duyuyorum. Hemşerilerimizin bu vefakar davranışına destek olmak için bu yıl iki kez Almanya’ya geldim. Emeği geçen dostlarıma çok teşekkür ederim. Oldukça güzel hazırlanmış bir organize. Hemşerilerimi kutluyorum.” dedi.

Ali Ercan

Dernek Başkanı Ali Ercan da Hekimhanlılara seslenerek, “Örgütlenmek uygarlıktır. Dünyanın neresinde olursa olsun, geçmişten günümüze en uygar toplumların en iyi örgütlenmiş toplumlar oduğunu görüyoruz. Çünkü örgütlü olmak toplumlara birlikte hereket edebilme kabiliyeti kazandırıyor. Birlikte hereket ediyor olmaları da güçlü olmalarını sağlıyor.

Bir damla suyun tek başına yapabileceği hiç bir şey yok, buharlaşmaktan başka. Ama binlerce, milyonlarca damla bir araya gelince dereler, çaylar, nehirler ve deryalar oluşturabiliyorlar.

Damlaları deryalaştıran ve bulundukları ortamda yaşam kaynağı olmalarını sağlayan güç sır değildir. İki damla bir araya gelince daha büyük tek bir damlaya dönüşebiliyor ve birlikte hareket kabiliyeti kazanıyorlar.

İşte bütün sır bu... Birleşebilmek ve birlikte hareketedebilmek...

Örgütsüz toplum direksiyonsuz araba gibidir. Hangi yöne hareket edeceği belli olmadığı gibi yönlendirmek de mümkün olmaz. Sadece direksiyon da tek başına bir anlam ifade etmez. Direksiyonun bağlı olduğu bir düzeneğin olması gerekir.  Bu düzeneği oluşturan parçaların, dişlilerin uyum içerisinde hareket etmesi gerekir ki, direksiyon arabayı yönlendirebilsin.

Toplumun yarına çalışan demokratik kitle örgütleri sözünü ettiğim bu düzeneklerin görevini üstlenirler ve toplumu doğru yöne sevkederler.

Sağlam bir yönlendirme düzeneğinin arkasında iyi bir güce gereksinim vardır. Güç olmadan hareket olmaz. Hemşerilerimizi bize güç vermeye çağırıyorum. Haydi! El atın da yürüyelim...” dedi.

Hekimhan'da şiir rüzgarı esti

İlçe Kaymakamlığı tarafından “Atatürk’ün 125. doğum yıldönümü anısına” düzenlenen Bir Sonbahar Akşamı Şiir Şöleni 13.12.2006 tarihinde saat:19:00 da Gençlik ve Eğitim Merkezi Salonunda düzenlendi. Sunuculuğunu M.E.T.E.M. Müdür Yard. Ayşe Er ve Milli Eğitim Şube Müdürü Nail Altunöz’ün yaptığı gecede İlçe Kaymakamı Tülay Baydar, Cumhuriyet Savcısı Hacı Ünal, İlçe Emniyet Müdürü Serkan Yonar ve daire amirleri katıldı. Hazırlanan programda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardındanGençlik Merkezi Salonu'nda yapılan şiir dinletisine, Öğretmen ve öğrencilerden oluşan 16 kişi katıldı. Şiir dinletisinde, müzik eşliğinde şiirler seslendirildi. Şiir programında konuşan Hekimhan Kaymakamı Tülay Baydar ;

“Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün doğumunun 125. yıldönümünde şiir gecesini yaparak daha da anlam kazandırdık. İnşallah bu geleneğimizi her sene devam ettireceğiz. Katılımlarınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor ve emeği geçenleri kutluyorum.” dedi.

Şiir dinletilerinin sonunda öğrencilere ödüllerini Milli Eğitim Şube Müdürü Nail Altunöz verdikten sonra program sona erdi. 

www.hekimhan.com

www.hekimhan.org

www.hekimhanhaber.com