www.hekimhan.com

 

Alman Delegasyonun Hekimhan Gezisi

Hekimhan, 25 - 28 Mayıs 2007 tarihleri arasında, müstakbel kardeşi Rödermark’tan gelen 18 kişilik Alman delegasyonu ağırladı. Kafile, Nell-Breuning-Lisesi’nin öğretmen ve öğrencileri ile Türk-Alman Dostluk Derneği’nin yöneticilerinden oluşmaktaydı.

Hekimhan Lisesi ile Nell-Breuning-Lisesi arasında dostluk bağları kurmayı amaçlayan gezi amacına ulaştı. Hekimhanlı öğrencilerle kısa sürede kaynaşan Alman öğrenciler oldukça güzel anılarla döndüler.

İlçe Kaymakamı Tülay Baydar grubu makamında kabul ederek, ilçe hakkında bilgiler verdi ve Alman öğrencilerin sorularını yanıtladı. Oldukça genç bir bayanın bu denli önemli bir göreve atanış olmasından çok etkilendiklerini söyleyen Alman konuklar, Türkiye’nin modern yüzü ile tanıştıklarını ifade ettiler. 

Belediye Başkanı Vahit Mutlu delegasyonu makamında kabul etti ve Alman konuklar onuruna bir akşam yemeği verdi. İlçe Kaymakamı Tülay Baydar, ilgili yöneticiler ve belediye meclisi üyeleri de eşleriyle birlikte konuklara akşam yemeğinde eşlik ettiler.

Uğurlu Köyü Muhtarı İbrahim Aslan’ın verdiği davete Alman konukların yanı sıra, Kaymakam Tülay Baydar ile Malatya’dan ve Hekimhan’den gelen yöneticiler ve öğrenciler katıldılar. Halaylar çekip eğlenen konuklar Uğurlu Köyü’nde oldukça güzel bir gün yaşadılar.

Nell-Breuning-Lisesi’nin Türkçe öğretmeni Ali Ercan, Alman ve Türk öğrencilere, Uğurlu’daki çocukluk anılarını ve öğrencilik yıllarını anlattı. Köy çocuklarının yaşama oldukça zor koşullarda tutunduklarını söyleyen Ali Ercan, “Henüz 11 yaşındayken aileden koparılan çocuklar,  şehir ve kasabalarda ya da yatılı okulların yurtlarında tek başlarına ayakta kalmayı başarıp okudular. Bizim koşullarımızla bugün sizin içinde bulunduğunuz koşulları kıyaslamak olası değil. Sevgili gençler, lütfen içinde bulunduğunuz koşulların size sunduklarını en azami şekilde değerlendirin. Buna hem sizin hem de ülkemizin ihtiyacı var” dedi.

Alman konuklar, Malatya’yı, Hekimhan’ı, Hekimhan’ın bazı kasaba ve köylerini gezdiler. Yama Dağı’nda yürüyüşe çıktılar. Hasançelebi kasabası ile Köylü Küyü, Salıcık, Haydaroğlu, Başkavak, Ballıkaya, İğdir, Uğurlu ve Kozdere köyleri gezilen yerler arasında. Bütün köyleri çok beğendiklerini anlatan Almanlar, Kozdere’nin doğasından çok etkilendiklerini söylediler.

Hekimhanlı ve Rödermarklı öğretmen ve öğrenciler birlikte Ürgüp’e geçerek Nell-Breuning Lisesi’nin kardeş okulu olan Ürgüp Lisesi’ne konuk oldular. Üç okulun öğrencileri Kapadokya bölgesini gezip yeni dostlukların temelini attılar. 

Hekimhan Lisesi ile Ürgüp Lisesi de kardeş okul olacaklarını ifade ettiler. Önümüzeki dönemde üç okulun öğrencilerini biraraya getirecek projeler üzerinde çalışmalar yapılacak.

Haberi yapan:

Avrupa Hekimhanlılar Derneği

www.hekimhan.com

www.hekimhan.org

www.hekimhanhaber.com