www.hekimhan.com

29 Nisan 2006 tarihinde Almanyada gerçekleşen  Rödermark Türk-Alman Dostluk Derneği toplantısı ilk görüntü resimleri 03.05.2006

Toplantı ile ilgili geniş bilgi ve diğer fotoğraflar yakında sitemizde.

Hekimhanlılar Almanya’da Buluştu

                 Avrupa’da yaşayan Hekimhanlılar Almanya’nın Hessen eyaletindeki Rödermark şehrinde buluştular. Rödermark Türk-Alman Dostluk Derneği’nin düzenlediği geceye Avrupa’nın çeşitli şehirlerinden katılan Hekimhanlılar birbirleri ile tanışma ve kaynaşma fırsatı buldular.

                Türkiye’den Hekimhan Kaymakamı Tülay Baydar ve Belediye Başkanı Vahit Mutlu’nun katıldığı geceye Rödermark Belediye Başkanı Roland Kern, beldiye meclisi üyeleri, Rödermark’taki kurumların, siyasi partilerin ve derneklerin temsilcileri ve Hekimhanlı hemşerilerimiz büyük ilgi gösterdiler. Yaklaşık 50 Alman ve 350 Hekimhanlı konuğun katıldığı gecede konuşmacılar dostluk  mesajı verdiler.

               Rödermark Türk-Alman Dostluk Derneği başkanı Ali Ercan, “Bu etkinliğin, Hekimhan ile Rödermark arasında kardeş şehir ilişkileri kurmak ve Avrupa’da yaşayan hemşerilerimizi bir dernek ya da vakıf çatısı altında bir araya getirmek gibi iki önemli amacı var. Her iki amaca yönelik önemli görüşmeler yapıldı. Umarım memlekete dönük iyi sonuçlar alırız. Önümüzdeki günlerde basında ve internet sayfalarında yayınlanmak üzere önemli bir açıklama yapacağım” dedi.

                  Hekimhan Kaymakamı Tülay Baydar ve Belediye Başkanı Vahit Mutlu, Offenbach Valisi Peter Walter, Vali Muavini Carsten Müller ve Rödermark Belediye Başkanı Roland Kern tarafından kabul edildiler. Her üç yönetici de kardeş şehir çalışmalarını olumlu karşıladıklarını ve destek sunacaklarını ifade ettiler. Gecede bir konuşma yapan belediye başkanı Roland Kern, Türk-Alman Dostluk Derneği’ne çalışmalarından dolayı teşekkür edip “Rödermark’ta 250 Hekimhanlı hemşerimizin yaşadığını sizden öğrendim. Bu, Hekimhan ile kardeş şehir olmamız için önemli bir neden. Çalışmalarınızı yürekten destekliyorum.” dedi.

                Hekimhan Kaymakamı Tülay Baydar yaptığı konuşmada: “Almanya, siyasi, ekonomik ve kültürel açılardan Türkiye’nin en önemli partnerlerinden biridir.  Yılda 12 Milyar Euro’luk ticaret hacmiyle bir numaralı ticaret ortağımız olup, 4.2 milyar Euro’luk dış yatırımıyla ülkemizdeki yabancı sermaye sıralamasında üçüncü sırada gelmektedir.

                 Almanya’ya “misafir işçi” olarak gelen Türkler, zaman içerisinde işveren durumuna gelmişlerdir. Türk işletmelerinin toplam yıllık cirolarının 27 milyar Euro olduğu bilinmektedir.

                 Bunun yanında her yıl ülkemize gelen yaklaşık 3 milyon Alman turist ve 40 yılı aşkın süreden beri Almanya’da yaşayan 2,5 milyon vatandaşımız Türkiye ile Almanya arasındaki önemli bağlardandır.

               Almanlarla Türklerin barış içinde birarada yaşadıkları ve birbirleriyle kaynaştıkları Rödermark,  çok kültürlülüğün yaşamı zenginleştiren değerlerin başında geldiğinin belki de en iyi görülebildiği kentlerdendir. Kentte hatırı sayılır bir topluluk durumuna gelen Türkler, Alman toplumuna uyum sağlama yolunda önemli bir yol katetmişlerdir. Daha da önemlisi Rödemark’ta yaşayan Hekimhanlı hemşerilerimizin şehre güzel katkılar sağladıklarını memnuniyetle gözlemledim.

                 Bu doğrultuda Hekimhan ve Rödermark toplumları arasına atılacak dostluk köprülerini önemsediğimizi bildirirken, bu adımların kültürlerin kaynaşmasında önemli katkısının olacağına inanıyor, gösterdiğiniz misafirperverliğe teşekkür ederken tüm Rödermarklı dostlarımızı Hekimhanlılar adına Hekimhan’a davet ediyorum.” dedi.

                 Belediye Başkanı Vahit Mutlu, Almanya’ya daha önce de geldiğini ve buradaki hemşerilerimizle çeşitli şehirlerde toplantılar yaptığını vurguladı. Avrupa’daki Hekimhanlıların önemli yol katettiklerini gördüğünü ve bundan memnunluk duyduğunu ifade etti.

               Vahit Mutlu, “Kardeş şehir projesine olumlu bakıyorum. Mustakbel kardeşimiz Rödermark’tan ekonomik beklentilerimiz yok. Zira biz böyle bir beklentiyle gelmedik.Ben, buradaki gelişmiş şehircilik anlayışını Hekimhan’a nasıl taşırız diye düşünüyorum. Halklarımız arasında kurulacak dostluğun önemine inanıyor ve gerekirse modern şehircilik konusunda Rödermarklı yöneticilerden danışmanlık alanında faydalanabileceğimizi belirtmek istiyorum.” dedi.

                 Bu arada hemşerilerimden destek beklediğimi de bilmelerini isterim diyen Vahit Mutlu, “Bence en önemlisi Avrupa’daki Hekimhanlıların bir çatı altında toplanmasıdır. Bunu başarabilirsek hemşerilerimden isteklerim olacaktır. Dosyamda üç projeyle geldim ve bunları kendilerine anlattım. Bundan sonrası hemşerilerimizin bileceği iştir.” dedi.

                  Geceye katılan Hekimhanlılar kendi aralarındaki gönüllülerden 25 kişilik bir komite oluşturdular. Bu komite 21 Mayıs 2006 Pazar günü saat 10:00’da Rödermark şehir kütüphanesinde toplanarak Hekimhanlıların nasıl bir çatı altında toplanacağını tartışacak.

İlgi duyan bütün hemşerilerimiz söz konusu toplantıya katılabilirler.

İletişim kurmak isteyenler için adres:

Almanya içinden

Tel.: 06074-881392 Fax: 06074-881393 Email: aliercan@t-online.de

Almanya dışından

Tel.: 0049 6074-881392 Fax: 0049 6074-881393 Email: aliercan@t-online.de

 

cavedat@hotmail.com

www.hekimhan.com

www.hekimhan.org

www.hekimhanhaber.com