www.hekimhan.com

Avrupa’da yaşayan bütün Hekimhanlıların dikkatine!

 

                   Hekimhan ve köylerine yönelik bazı önemli projeler geliştirmek ve gücümüzü birleştirmek üzere 29-30 Nisan 2006 tarihlerinde; Almanya’nın, Hekimhan ile kardeş olmaya hazırlanan Rödermark Şehri’nde bir toplantı düzenlemek istiyoruz.

Sevgili Hekimhanlılar !

 

                      İnsanoğlu, anılarıyla, akrabalık bağlarıyla ve kurduğu dostluk ilişkileriyle doğup büyüdüğü toprağa adeta ağaç gibi kök salır. İster bir kaç kilometre ilerideki bir şehre taşının, ister dünyanın başka bir ülkesine; sizi toprağınıza bağlayan bu kökler hasret olup yakanıza yapışırlar. Sizi, doyuramamış, mutlu edememiş ve hatta atıl oğul gibi kovandan atmış da olsa, memleket memlekettir, hasreti çekilir... Hemen hepimiz, arada bir gidip eşi dostu görmeyi, küllenmiş anılarımızı tazelemeyi  ve memleketin havasını ciğerlerimize çekmeyi bir sorumluluk gibi algılarız.

                     Memleketten uzakta hiç tanımadığımız bir hemşerimizi görecek olsak, bir akrabamızı görmüş gibi seviniriz. Özlemlerimizi daha yoğun bir ağız tadıyla paylaşırız memleket yadigarı hemşerilerimizle.  Yanıbaşımızda bir hemşerimizin varlığı bizi rahatlatır. Kendimizi daha güvende hissederiz. Yüreğimizi, hemşeri bildiğimiz bu insanlara ısıtan; toprağımıza duyduğumuz hasret, anılarımıza ve dostluklarımıza duyduğumuz saygıdan başka bir şey değildir aslında.

                      Memleket diye vardığımız topraklara her uğrayışta daha bir yabancılaşmış olmanın hüznü işler içimize. Aradıklarımızla değil, bulabildiklerimizle yetinmeye çalışırız. Yıllar önce bırakıp gittiğimiz insanlar gitmiş, yerlerine başka birileri gelmiştir sanki. Karşılıklı, olaylara bakışımız ve değer yargılarımız değişmiştir. Gelişmelere daha farklı açıdan bakar; eksiğini, noksanını daha bir ayıntılı farkaderiz, memlekette yaşayanlara göre. O kadar çok eksik noksan buluruz ki, düşündükçe umutsuzluğa gömülürüz. Çünkü tek başımıza değiştirebileceğimiz cinsten değildir memleketin noksanları.

                        Oysa biz yalnız değiliz! Binlerceyiz... Tek tek bir şey yapmamız olası değil ama, birlikte çok şeyleri değiştirebiliriz. Büyük özverileri bir yana bırakalım; sadece hiç denecek şeylere harcadığımız enerjimizi ve ekonomik artılarımızı birleştirebilsek bile, memleketin kaderini değiştirebiliriz.

                         Hekimhanlı bir grup arkadaşla güzel projeler peşindeyiz. Memleket için taşı taş üstüne koyan herkesin başımız üstünde yeri var. Bütün hemşerilerimizi birlikte olmaya ve memleketimiz için iyi işlere imza atmaya davet ediyoruz.

                     Naçizane başkanlığını yürüttüğüm Rödermark Türk-Alman Dostluk Derneği, Hekimhan ile Frankfurt yakınlarındaki Rödermark Şehri arasında kardeş şehir ilişkileri kurmanın yollarını arıyor.

                       Bu amaçla şubat ayı başlarında Hekimhan’a bir ziyaret gerçekleştirdik. Hekimhan Kaymakamı Tülay Baydar, Belediye Başkanı Vahit Mutlu, belediye meclisi üyeleri, Hekimhan köy muhtarları, Hekimhan’daki siyasi partilerin ve demokratik kitle örgütlerinin yöneticileri ile görüşmelerde bulunduk.  Ziyaretimiz oldukça olumlu geçti.

                          Hekimhan Kaymakamı Sayın Tülay Baydar ve Belediye Başkanı Sayın Vahit Mutlu 29-30 Nisan 2006 tarihlerinde Rödermark Türk-Alman Dostluk Derneği’nin davetlisi olarak Almanya’ya gelecekler. Avrupa’da yaşayan bütün Hekimhanlıları 29-30 Nisan tarihlerinde biraraya getirmek istiyoruz. Öncelikle Hekimhanlıların gücünü ve Avrupa Birliği’nin destekleme fonlarını değerlendirerek Hekimhan ve köyleri için çok önemli projeler geliştirmeyi düşünüyoruz.

                         Yelkenimizi daha güçlü bir rüzgara açabilmek için, daha çok hemşerimize ulaşmak ve desteklerini almak durumundayız. Mümkün olduğunca çok sayıda hemşerimizi 29-30 Nisan 2006 tarihlerinde Rödermark‘a davet edebilmemiz için; lütfen, tanıdığınız bütün Hekimhanlıların (köylü, kasabalı herkesin) adreslerini bize iletir misiniz?  

                         Tespit ettiğiniz adresleri ister posta, ister faks ile gönderebilirsiniz. Email ile gönderme olanağınız varsa çok daha seviniriz. Hatta bilgisayarla arası iyi olanlar Excel dosyası olarak gönderebilirlerse bu bizim işimizi daha da kolay kılar.

                           Toplantının günü ve yeri kesin ama içeriğini, şeklini ve saatini katılacak insan sayısına göre düzenlemek istiyoruz. Adresini tespit edebildiğimiz hemşerilerimizin davetiyeleri nisan ayı başlarında gönderilecektir.

                        Adreslerini bilmediğimiz için davetiye gönderme olanağı bulamadığımız hemşerilerimizi bu yazı ile davet etmiş bulunuyoruz. Lütfen katılacağınızı önceden bildiriniz ki, yeterince hazırlıklı olabilelim ve otel rezervasyonlarınızı zamanında yapalım.

                      Sevgili hemşerilerimizin bize destek olacaklarını umuyor ve toplantıya katılmalarını arzu ediyoruz.

                        Rödermark Türk-Alman Dostluk Derneği adına hepinizi yürekten selamlar, esenlikler dilerim.

                                                                            Ali Ercan

                                                             Başkan

İletişim kuracağınız adres:

Ali Ercan

Elisabethen-Str.6

D- 63322 Rödermark

Tel.: 06074-881392

Fax: 06074-881393

Email: aliercan@t-online.de

Cep Tel.: 0172-6919543

www.hekimhan.com

www.hekimhan.org

www.hekimhanhaber.com