SÜNNET MERASİMİ

Erkek çocuklarının sünnet edilmeleri adetinde, yurdumuzun bir çok yöresinde yaşatılan "KİRVELIK" müessesesi Hekimhan merkezinde ve büyün köylerinde en canlı biçimiyle yaşatılmaktadır.  

Bazen çocuk doğmadan, daha çok da erkek çocuk doğduktan sonra, çocuğun babasının en çok samimi olduğu birisi, çocuk babası tarafından çocuğa "kirve" tutulur. Bundan sonra çocuğun ailesi ve kirvenin ailesi daha çok samimi olurlar. Kirve çocuğu görmeye gelir ve hediyeler getirir. 

Çocuğun sünnet yaptırılmasına karar alındığı zaman, kirveye haber verilir ve sünnetin ne zaman yapılacağı söylenir. Daha sonra kirveye takım elbise veya çamaşır türü giyecek, hanımına giyecek vs. yakın akrabalarına gönül alacak türden hediyeler alınır; sini bağlanır(baklavaya benzer tatlı) ve kirve görmeye gidilir.

Kirve sünnet olacak çocuğa takım elbise yaptırır ve en güzel hediye kirveden beklenir.

Sünnetten önce tüm tanıdıklara okuntu veya davetiye gönderilir. Sünnet olamadan bir önceki gece çocuğun kına gecesi olarak düzenlenir çalgılar çalınır, oyunlar oynanır, şarkılar söylenir, Hekimhan deyimiyle konu komşu eğlenirler. Eğlence bitmeden biraz önce sünnet olacak çocuğa kına yakılarak eğlence gecesi bitirilir. Sünnet günü kazanlar kurulur ve davetliler için sünnet aşı  pişirilir.

 Bu yemekte her zaman pilav bulunur. Pilav in yanında da; etli patates, kuru fasulye, taze fasulye, türlü, cacık, karpuz, kavun, üzüm gibi yemek ve yiyeceklerden bin veya bir kaçı bulunur.

Sünnetler genellikle tatil günlerinde ve öğlen namazından sonra yapılır. Davetliler toplandıktan sonra Mevlit okunur. Çocuk kirvesinin elini öptükten sonra kucağına oturarak veya yanında bulunarak, kirve çocuğa cesaret ve güven verir. Salavat getirilerek sünnet edilir. Ağlamaması için lokum verilir

Çocuk sünnet olduktan sonra hem erkekler, hem de kadınlara ve çocuklara yemek verilir. Yemeğini yiyen erkekler kirveye ve çocuğun babasına "Hayırlı Olsun" şeklinde,ki dilek ve temennilerinden sonra ayrılırlar. Kadınlar ise yemeklerini yedikten sonra hem maddi durumlarına, hem de yakınlık derecelerine göre sünnet olan çocuğa altın veya para takarlar

Kirveler arasında çok siki bir bağ oluşur Hatta kirveler biri birlerini kardeşlerin den daha fazla sever ve korurlar. Dahası biri birlerinden kız alıp, vermezler.  

ANA SAYFA

www.hekimhan.com

www.hekimhan.org

www.hekimhanhaber.com