Ad koyma    Beşik   Diş Hediği    Ata sözleri    Maniler   Çocuk Görme    Sünnet    İnançlar   Kız İsteme

Söz Kesme    Nişan    Çay Partisi    Kış Yarısı

 

SOSYAL YAŞANTI

        İlçenin bilhassa köy kesimlerinde halk, örf ve adetlerine bağlı olarak yaşamaktadır. Dil, din adet ve gelenek bakımından ilçenin köyleri arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. İlçe merkezine yakın köylerde modaya uygun giyim olmakla birlikte diğer köylerde bilhassa kadınlara eski usullerine uygun giyim tarzını sürdürmektedir. Köylerde  genellikle erkekler şalvar, kadınlar ise başlarına yazma takarak üç etek isimli entariyi giyinmektedirler. Köylerde daha ziyade tarım ve hayvancılıkla uğraşan kadın ve erkek birlikte  çalışmaktadır. İlçe genelinde çok sayıda kişi yabancı ülkelere ve yurdun çeşitli kentlerine çalışmak için gitmişledir.

     Gerek ilçe merkezinde gerekse köylerde halk boş zamanlarını kahvehanelerde geçirmektedirler. Düğünler ve diğer sosyal faaliyetler geleneklere göre sürdürülmektedir.

       İlçe genelindeki konutların büyük bir bölümü sağlık ve yaşam standartlarına uygun olmayan kerpiç ve topraktan yapılmış evlerdir. Ancak son zamnlarda modern konut sayısı giderek artmaya başlamıştır.

 Köylerde halk konutu yerel imkanlar ile yapmaktadır. Yapılan bu konutların  çoğunluğu sağlığa uygun değildir. Bu evlerde çoğunlukla  tuvalet ve banyo olmadığı gibi bir çoğu da  ahırla bitişik inşa  edilmiştir.

Köylü vatandaşlarımızın genellikle bu tip konutlarda barındığı görülmektedir. Ancak Almanya'da çalışan işçilerin çok olduğu köylerde  modern sağlık koşullarına uygun betonarme konutlar bulunmaktadır. İlçe merkezi ile kasabalardaki konut durumu köylere nazaran çok daha iyidir.

Buralarda yapılan binaların yaklaşık % 50'si sağlık ve yaşam standartlarına uygun olarak yapılmaktadır. ilçe genelinde önemli ölçüde kiralık konut sorunu mevcut değildir. Almanya'da çalışan işçilerin ilçe merkezinde yaptırdığı çok katlı binalar ve  İmar İskan Bakanlığına ait 30'un Üzerindeki sosyal konut bu yönde ilçeye refahlık sağlamaktadır. Ancak yinede konut kiraları ilçe koşullarında yüksek seyretmekte kiralık konut bulmakta zorluk yaşanmaktadır.

ANA SAYFA

www.hekimhan.com

www.hekimhan.org

www.hekimhanhaber.com

cavedat@hotmail.com