Hekimhan ve Peletleme Tesisi  = 1000 Kişinin İstihdamı

 

             Erdemir'e bağlı grup şirketlerinden olan Ermaden'in Türkiye'nin peletlenmiş cevher ithaline son verecek projesi Demir Cevheri Zenginleştirme ve Peletleme Tesisi için ilk adım atıldı.

             Erdemir Madencilik A.Ş. tarafından Malatya'nın Hekimhan ilçesine bağlı Hasançelebi beldesinde yapılması planlanan tesis için halkın katılımı ile Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı yapıldı.

              Hasançelebi Belediye Toplantı Salonu'nda yapılan toplantıya Hekimhan Kaymakamı Ramazan Fani, Çevre ve Orman İl Müdürü Cumali Sayın, Hekimhan Belediye Başkanı Vahit Mutlu, Hasançelebi Belediye Başkanı Mehmet Şerif Yıldırım, Ermaden Yönetim Kurulu Başkanı Dinç Kızıldemir, Ermaden Genel Müdürü Sedat Orhan, kurum ve kuruluş temsilcileri, köy muhtarları ve yöre vatandaşları katıldı.

             Toplantıda peletleme tesisi ile ilgili olarak verilen bilgide, "Türkiye'de bulunan entegre demir çelik fabrikalarının yılık demir cevheri talebi yaklaşık 10.7 milyon ton olup, bunun 5 milyon tonunu peletlenmiş cevher oluşturmaktadır. Talep edilen peletlenmiş cevherin 1.3 milyon tonu Divriği'de bulunan Erdemir Madencilik tarafından karşılanmaktadır. Dolayısı ile diğer 3.7 milyon tonluk kısım ise yurtdışından karşılanmaktadır. Bu tesisin
kurulması durumunda nakliye ile birlikte yaklaşık olarak ton başına 140 dolar olmak üzere yıllık toplam 280 milyon dolar döviz yurt içinde kalacaktır. Böyle bir yatırımın yapılması ülkemiz milli menfaatleri açısından çok önemlidir" denildi.

            Yapılacak olan peletleme tesislerinde sadece bölgede oturan vatandaşlardan bin kişinin istihdam edileceği belirtilen açıklamada, "İstihdamda ciddi bir artış yaşanacağı açıktır. Bu yatırım sayesinde kişi başına düşen milli gelirdeki artış yıllık 2.76 dolar olacaktır" ifadeleri yer aldı.

          Hasançelebi bölgesindeki demir cevheri madeninin işletme ömrünün 75 yıl olarak hesaplandığı belirtilerek, yıllık 2 milyon ton pelet üretileceği kaydedildi. Bu arada, toplantının ardından oluşturulacak olan raporun Çevre ve Orman Bakanlığı'na sunulacağı belirtildi.

            Hasançelebi Belediye Başkanı Mehmet Şerif Yıldırım, yıllar süren özlemin artık sonuna gelmekten mutlu olduklarını söyleyerek, yöre halkına yeni bir istihdam alanının açıldığını ifade etti.

Ermaden, halen Sivas'ın Divriği ilçesinde de peletleme tesisi işletiyor.

haber:http://www.malatyahaber.com/haberler/haber.asp?a=14705&z=1
 

 

www.hekimhan.com

www.hekimhan.org

www.hekimhanhaber.com