Malatya'nın Öğrenci Temsilciliğine  Hekimhan Lisesinden Ayşe Budak seçildi.

Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi kapsamında öğrenciler seçimle Malatya Temsilcisi'ni belirledi.

Öğretmenevi'nde düzenlenen seçim programı öncesinde konuşma yapan Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mahmut Berk, "Eğitimin nihai hedefi, bireyin refah ve huzur içerisinde yaşamasına imkan hazırlamak ve toplumun hayat kalitesini yükseltmektir. Bu amacı gerçekleştirmek için Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi, TBMM Başkanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan bir protokolle uygulanmaya konulmuştur. 2003-2004 öğretim yılında ülke genelinde uygulamaya konulan bu proje ile öğrencilerimizin ve çocuklarımızın geleceklerini kendilerinin belirlemesini istiyoruz" şeklinde konuştu.

Seçme ve seçilme kültürünün demokrasi anlayışı ve kültürünün okul çağındaki öğrenciler tarafından tartışılması, uygulanmasının demokrasi kültürünün yerleşmesi açısından önemli bir adım olduğuna dikkat çeken Mahmut Berk, "Bu kültürü edinmiş olan bir öğrenci, seçme ve seçilme yaşına geldiğinde alması gereken tüm tecrübeyi ve edinmesi mümkün olan tüm bilgiyi almış olacaktır" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de 81 ilde seçilen il başkanlarının 23 Nisan Milli Egemenlik Haftası'nda TBMM'de bir araya geleceklerini bildiren Berk, "Bizzat meclis başkanı başkanlığında başkanlık divanı teşekkül ettirilerek, sorunlar tartışılacak, resmi tutanaklara geçirilecek. Tartışılan sorunlar ve tutulan raporların bir sureti Milli Eğitim Bakanlığı'na verilecektir" dedi.

Yapılan seçimde, merkez ve ilçelerden gelen 54 temsilci oy kullandı.
Hekimhan Lisesi öğrencisi Ayşe Budak 20 oy alıp Malatya İl Başkanı ve temsilcisi olurken, ikinciliği ise Malatya İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ömer Faruk Akçay 16 oy alarak, Budak'ın yardımcısı oldu.

Kaynak:malatyahaber.com

www.hekimhan.com

www.hekimhan.org

www.hekimhanhaber.com

cavedat@hotmail.com